Čím krmíme:

Vždy jsme si krmili podle vlastního rozumu a to jak nám to přišlo správné. Před časem jsme se s holkama na cvičáku bavili o tom, jakou knížku si kdo pořídí. A náhle jsme narazili na tuto knihu:

kniha Barf

 

Zprvu bylo něco málo napsané na internetu, ale to nestačilo, tudíž jsme knihu pořídili. Je to náš velký pomocníček a rádce. Nekmíme 100% podle těch jídelníčků, ale snažíme se, aby naši psi prospívali dobře. Krmnou dávku nikterak neodvažuje, ale již "od oka" máme zmáklé kolik dát, podle aktuálního stavu jedince.

 Úvodem:

Dříve, než se ve velkém na trhu rozjela průmyslová výroba krmiv, krmil snad každý majitel a chovatel psů přirozenou syrovou stravou (BARFem). Dnes se již znovu vracíme k tomotu způsobu výživy.

 Co je BARF?

Takto definuje BARF autorka knihy: "BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby  = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),  = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. "

Způsob krmení se vám může zprvu zdát složitý a zdlouhavý. Ano času to rozhodně zabere více, než když dojdete do pytle a naberete potřebné množství, ale složité to rozhodně není. Zvykli jsme si na tento způsob všichni velmi rychle a nyní se nám to zdá přirozené a jednoduché.

Jen si prosím uvědomte, že pes byl a stále je masožravec. Takže si asi dokážete všichni představit, jak je pro psa nepřirozené chroupání uměle vyrobených granulích. Ale čím budete krmit je vždy jen na vás.

 Proč BARF?

A proč ne? Proč našemu psovi nedopřát pestrý jídelníček díky kterému může být zdraví? Jednostranně vyrobená strava se jen vzdáleně podobá přirozenému vzoru. Nám se toto velmi osvědčilo a už bych jinak krmit nechtěla. Zvířata mají krásnou srst, zdravé, čisté zuby díky kterým jim nepáchne z tlamy.

 Trávicí soustava psa:

Pes nemá ve slinách žádné trávicí enzymy, jako například býložravci. Sliny psu poze pomáhají potravu posunovat do zažívacího traktu. Žaludek psa je poměrně dosti velký a najednou je schopen pojmout velké množství potravy, kterou následně tráví. Celý tráv. trak je velmi krátký a proto je dobré podávat dobře stravitelnou potravu. Optimální trávicí dobou je max. 24 hodin.

Žaludeční kyseliny psa obsahují mnohonásobně více kyseliny chlorovodíkové než žaludek člověka. U psa se pH želudku pohybuje od 0,5 do 1, kdežto u člověka je pH 4-5. Pro psy to zajišťuje spolehlivé strávení velkých kusů masa i kostí. Produkce trávicích enzymů je u psa aktivováno při pozření čerstvého masa. Vysoký podíl rostlinných složek (obilí) obsažený v granulích způsobuje řadu problémů: pes nepříjme maso, nevytvoří se dostatečné množství želudečních šťáv = nedokonale strávená potrava a tvorba bakterií. Toto zatěžuje slinivku, která musí více pracovat, aby pomohla k odstranění težké potravy z těla. Tím, že se v těle potrava zadržuje velmi dlouho dochází ke vzniku bakterií, parazitů, kvašení, nadýmání a toto vše vede k zažívacím problémům psa.

 Výhody tohoto krmení:

  1. Vždy víme, co do misky psu dávám - maso, zelenina, ovoce, přílohy - jsou čisté a víme odkud jsme je vzali. Maso neobsahuje žádné konzervanty, barviva apod.
  2. Potrava je vždy čerstvá - kvalita podávané potravy je vždy na nás (uskladnění, přemražení, popř. spaření)
  3. Zdravotní výhody -  tuto potravu dokáže pes mnohem lépe využít než potravu umělou, tak velmi dobře prospívá:
  • štěňátka rostou pomaleji, ale souměrněji a nemají tolik růstových problémů
  • pevnější svaly, šlachy a vazy
  • silný imunitní systém
  • nejsou kožní problémy
  • zdravé a čisté zuby = psu nepáchne z tlamy
  • Fungující zažívání - žaludek psa krmeného čerstvou potravou umí trávit rozličné druhy potravy a není tzv. líný. Takového psa nerozhodí ani nějaká "dobrota" nalezená na procházce.
  • Méně parazitů - žaludek pracuje tak jak má, pes se řádně a pravidelně vyprazdňuje, potrava se v něm nehromadí, tudíž nevzniká tolik parazitů
  • Využití potravy - pes využije z čerstvé potravy mnohem více než z potravy umělé. O tom se sami můžete přesvědčit na množství odpadu, který pes vyprodukuje. U BARFování to bývá mnohonásobně méně.
  • Možnost okamžité změny - pes je zvyklí na rozmanitou potravu a proto můžeme v různých obdobích (nemoc, březost, doba odpočinku, doba tréninku, ...) něco navíc přidávat či něco ubrat, tak aby to vyhovovalo potřebám
  • Chutnost - naši psi tuto stravu milují daleko více než granule. U nás to byl jeden z důvodů proč jsme na tuto stravu přešli. Granule mi prostě přestali žrát. Dřív, když jsem dala něco do misky nadšení nebylo žádné, ale dnes je tomu úplně jinak :).
  •  Nevýhody:

     Ano i toto krmení má své nevýhody. 

    1. Časová náročnost přípravy - porcování masa z jatek, vaření příloh případně i masa samotného. Vše se ale dá krásně zvládnout. My si maso z jatek naporcujeme tak, že každý den vytáhnu pytlíček, rozmrazím nakonec spařím a podávám psům do misek.
    2. Nákup masa - my máme výhodu v nedalekých jatkách. Zavoláme si a nejdýl do týdne máme krásné maso z mladých bejčků. Bereme směs pro psy, kde jsou krky s krásnými kusy masa, odřezky a pár vnitřností, Maso se dá i objednávat z internetu. Ale i v některých masnách prodají či darují kosti s pěkným masem. Chce si jen zjistit jaké možnosti v okolí máte.
    3. Skladování masa - toto je problém, který si chce již na začátku vyřešit. Záleží také na počtu a stráří psů, čím více jich je, tím více masa budete potřebovat uskladnit. Pokud máte více psů, středních a věčích plemen vyplatí se investovat do mrazáku.
    4. Krmení na cesty - toto je problém, ale i to se dá vyřešit (např. sušeným masem). V knize je tomu věnována celá kapitola :). My to řešíme tak, že naši psi jsou zvyklí i na kvalitní granule na kterých jsou schopni několik dní vydržet, ale většinou jedeme tak, že máme možnost maso koupit, uvařit a můžeme jim ho podávat :).

     Mýty o krmení čerstvou potravou:

    I v dnešní době se občas dočtu či mi někdo řekne svou obavu spojenou s krmením touto stravou. Občas se nestačím divit na co vše se nás lidé ptají. 

    1. Pes, který žere maso je agresivní - toto je argument, který lidé pokládají nejčastěji. Ale je to naprostá hloupost. I když borderka dostane jehněčí či skopové, tak nezačne potom být agresivní na ovce. Takto to prostě nefunguje ani takové chováni nebylo nikdy zaznamenáno.
    2. Syrové maso je nebezpečné (nemoci, paraziti) - díky travicím enzymům a pH 0,5-1 si pes dokáže bezproblémů se syrovou potravou poradit. A kromě toho, když máme maso z kotrolovaných zdrojů, správně ho uskladňujeme a rozmrazujeme, je riziko minimální.
    3. Kosti jsou nebezpečné - na tom i kus pravdy je. Kosti jsou pro psy nebezpečné, pokud jde o kosti tepelně upravené, takové psům NESMÍME podávat. Kosti by se neměly dávat psů holé, vždy by na nich mělo být trochu masa, aby bylo jejich zpracování pro psa jednoduché.
    4. Syrová strava je drahá - pokud budeme kupovat maso pro lidskou spotřebu, opravdu by se nám toto krmení prodražilo. Naštěstí je na trhu několik firem či jatek, které vám prodají krmné maso. To je kvalitní a rozhodně ne tak drahé. Poté se dostaneme na průměrnou cenu granulí.
    5. Syrovou stravou nelze psa zaopatřit dostatečně, protože krmná dávka musí být vyvážená - syrovou stravou psa zaopatříme mnohem lépe, než stravou umělou! Stačí u krmení trochu přemýšlet. A to, že doma nezvládneme sestavit krmnou dávku tak, aby byla "vyvážená"? Ano, to opravdu nezvládneme, protože pojem "denní vyvážená krmná dávka" je naprostý nesmysl. Každý jedinec je jiný a proto i jeho krmná dávka je specifická. Krmná dávka musí obsahovat určité složky v určitém poměru podle potřeb jedince v určitém časovém horizontu. Takovéto krmné dávce už by se dalo řikat "vyvážená". A toho mnohem lépe dosáhneme z mnoha druhů masa, zeleniny a příloh, které máme k dispozici, než z  univerzálních průmyslově vyráběných krmiv, kde si krmnou dávku vypočítáte jen podle kilogramů vašeho psa.

     Na co jsou štěňátka od nás zvyklá (rada pro budoucí majitele):

     Maso:

    • vnitřnosti a různé směsi s obsahem chrupavek, kostí, odřezků, šlach

    • výborné jsou neprané zelené dršťky a ryby, které podáváme syrové i s kostmi

    • maso krájíme na menší kousky a postupně s věkem kousky zvětšujeme

    • můžete koupit i rybičky v oleji, slít část oleje a smíchat s granulemi či s rýží

     Kosti:

    KOSTI VŽDY PODÁVÁME SYROVÉ!!

    • měkké kuřecí kosti – křídla, skelety nebo krky

    • později můžete kachní krky, vepřové kosti

    • když štěňátku zbývá již malý kousek kosti raději mu jej odeberte, aby se kost někde nezasekla

     Zelenina a ovoce:

    • zeleninu a ovoce zpočátku krájejte, aby štěňátko nemělo potíže jej strávit

    • jsou zvyklá na banán, jablka se šlupky, mrkev (syrová, spařená, vařená)

    • můžete podávat jakou koliv zeleninu a ovoce co bude chutnat, zpočátku se vyhněte nadýmavé zelenině (květák, zelí, ředkvičky, ..) a ovoce, které má projímavé účinky (meruňky a švěstky)

     Mléčné přílohy:

    • kozí mléko, kefírové mléko nebo acidofilní mléko můžete podávat bez obav

    • jogurty a tvarohy polotučné, aby z nich štěňátko něco mělo

    • jogurty raději neochucené, protože cukr je těžko stravitelný

    • mléčné výrobky můžete doplnit o ovoce, nejvhodnější je banán a strouhané jablko, ostatní druhy ovoce musíte kdyžtak opatrně vyzkoušet, aby s nimi jedinec neměl problémy (u některých kombinací může docházet ke kvasení a následnému nadýmání)

    • tvarohy a jogurty můžete dochutit medem

    + jsou zvyklá na granule, nejen kvůli budoucím majitelům (je jen na nich čím budou krmit), ale také kvůli budoucímu cestování